Jak se bydlí v autě?

Máme za sebou skoro  4 měsíce bydlení v našem campervanu a tak jsem si říkala, že už  to můžu "objektivně" zhodnotit.

Článek jsem psala pár týdnů zpátky, ještě  předtím, než jsme začali žít zase jak lidi!D

Na Zéland jsme letěli s jasným plánem, že zůstaneme   několik měsíců v Aucklandu, najdeme si práci, koupíme si nějaký campervan a budeme jezdit na výlety a občas v autě přespíme. Ale po příletu jsme se ze dne na den rozhodli, že  se nám Auckland nelíbí, koupili jsme první auto a  vyrazili na cestu z  mojí komfortní zóny. A tak jsem tu.  Válím se v našem kočáře a řeším dilema jestli si půjdu nabít telefon do knihovny, nebo do Mekáče a jestli se půjdu vysprchovat  do sprch u pláže ( kde nemají závěsy a teče jen studená, ale je zadara! ) a nebo se rozšoupnu a  za 2 doláče si vystojím  hodinovou frontu  na 5 minutovou "horkou" sprchu!


Asi není jiná země na světě ( mimo Austrálie ) , kde by  jste potkali tolik lidí žijících v autech a vůbec by vám to nepřišlo divný. Troufám si říct, že 95 % backpackerů si to aspoń vyzkoušelo a ten zbytek, co to nezkusil určitě o hodně přišel:)

Naše  limuzína je 20 let stará Honda Oddysey, kterou někdo kdysi dávno přestavěl na campervan. A tak si spokojeně (aspoň většinou žijeme).

Víte, co je skvělý?

 • Můžete se kdykoliv sbalit, když vás to  na místě, kde zrovna jste přestane bavit. Nemusíte řešit protivnýho landlorda, účty  a podobné hovadiny, kterými se člověk každodenně stresuje.
 •  Nemusíte uklízet. Aspoň  ne moc. Místo aby jste šůrovali dvě hodiny koupelnu a kuchyň máte za 5 minut hotovo. A  jednou za pár měsíců se maximálně rozšoupnete, když ho jedete na benzínku vysát. Ale to už musí bejt.
 • Málo místa, hodně tulení. A to se vyplatí. A musím říct, že naše postel patřila  k jedné z nejpohodlnějších na který jsem  měla možnost spát.
 • Všechno po ruce. Je jedno jestli chcete kus žvance, napít se nebo si podat knížku. Stačí si jen vyvrátit rameno, narvat hlavu mezi sedačky a všechno je po ruce.
 • Neutrácíte za blbosti. I když se v obchodě rozplíváte nad úžasným květináčem, rámečkem a miliony dalších věcí, které  nezbytně potřebujete, tak máte smůlu. A tak si jdete radši koupit čelovku, aby jste v noci našli záchod.
 •  V kempech a na cestách se seznámíte se spoustou lidí. Někteří jsou fajn, někteří  super a někteří super divní. Taky dobrej deal!
 • Poznáte milion nových míst, kam by jste se jinak nedostali, protože se člověk vždycky začne vymlouvat, že je to hrozně daleko a že se tam nevyplatí jezdit jen tak, když  má bydlení a práci tam a tam.
 • Naučíte se vystačit si s  málem, protože i kdyby jste si chtěli hromadit zásoby jak křeček ( a je jedno jaký! ) tak to nemáte kam dát.
 • Když parkujete někde v pustině, můžete si vylézt na kapotu a pozorovat hvězdy!
A hlavně máte zážitky na celý život!


Abych zase abych nebyla moc pozitivní.
 • Pokud nebydlíte v normálních kempech musíte neustále řešit, kam se půjdete vysprchovat, kde si  nabijete elektroniku.
 • K tomu se vztahuje i to, že na veřejný sprchy se stojí fronty a v knihovnách je většinou tak narváno, že nemáte šanci si tam najít volnou zásuvku.
 • Ale i když jste v " lepším" kempu, tak vám to nezaručí, že se dostanete k zásuvce, nebo že ve sprše nemůžete chytnout plíseň.Brr
 • Když venku leje a vy máte zrovna volna, tak toho máte většinou dost pokrk. Protože  k tomu jako bonus máte všechno vybitý a v knihovně si ani neškrtnete. A hraní prší a žolíka taky nepatří mezi zábavy, který chcete dělat celý den.
 • Vaření na vařiči je za trest.  Nejlepší je když vám do toho prší a nebo aspoń  pořádně fouká. To pak můžete   míchaný vajíčka vařit i půl hodiny, během kterých vás na ně přejde chuť. navíc jste omezení jen vařičem, takže žádný lasagně, zapečený brambory se smetanou, dorty a jiný děsně dobrý věci.
 • Internet. Myslím, že tady na Zélandu je internet sprostý slovo. A když už  se poštěstí a v kempu  si internet můžete zaplatit, tak z 90% vám stejně nebude fungovat.
 • Jak už jsem psala výš. Sdílení sprch a záchodů. Na to si asi nezvyknu nikdy. Nejlepší jsou na free parkovištích toi toiky. To je teprve lahoda!
 • Ponorka! Je jedno jestli žijete s přítelem,  s kámoškou, nebo kámošem, ale stejně nastane ten čas, kdy si poleze na nervy. Navíc když spolu ještě pracuje  takže  jste spolu 24/7.
 • Když se vám auto " posere" jsou z vás  hned bezdomovci.  Což je blbý.


Za sebe můžu říct, že i když jsem měla kolikrát dny, kdy mi to lezlo krkem, tak jsem hrozně ráda, že jsme  do toho šli. A už se začínám pomalu těšit, až zase někam vyrazíme!

A dost mě láká podobný road trip po Evropě ♥

A co vy, chtěli by jste podobný styl život vyzkoušet?:)

Budu se těšit na vaše komentáře:)


Share:

7 komentářů:

 1. Tak tohle je opravdu zajímavé, asi to fakt musí být celkem ponorka být spolu 24/7 v autě. A nezanáší se tam třeba bordel z bot? Nebo jak to děláte? a zima vám nebývá? Musí to být na druhou stranu zase i super dobrodrůžo. ;)

  www.double-claire.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bordel z bot už ti ve výsledku pak přijde jak maličkost:D Za to mravenci, ti nás chtěli zničit:D

   V průběhu jara nám občas v noci zima byla, ale v létě zase naopak dost teplo. Ale v zimě bych tam asi zmrzla:)

   Vymazat
 2. Teda, zní to sem tam dost skvěle! :) Já bych chtěla asi za rok a půl v létě vyrazit s přítelem a bráchou na trip přes Francii do Británie, v každé zemi se trochu zastavit a asi teda i spát v autě. Ale ještě uvidíme, jak to bude. :)

  Days of Daysy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli pojedete, tak vám budu hrozně závidět!!:)

   Vymazat
 3. Možná bych si to vyzkoušela na týden nebo dva, ale déle bych nedala. Sdílení sprch bych zvládla. Záchody by byly horší. Ale nejhorší by pro mě byl nedostatek eletriky a internetu a hlavně ta ponorková nemoc. Mě lidi lezou na nervy už po třech dnech, kdy jsem nonstop spolu! :D

  Gabux

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já byla závislačka na internetu neskutečná, ale člověk si po chvíli zvykne:)

   Vymazat
 4. To je skvělý článek! Obdivuji vás, hlavně že jste se ještě nezabili, já bych tak dlouho s nikým v autě nevydržela :D

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každá komentář ♥