, ,

Když se stěhujete do Irska / Dublin část 1.

Krásný den všem

Slíbila jsem vám články o Dublinu a celkově o Irsku a dneska mám mám pro vás ten úplně první.

Je mi jasné, že když se většina Čechů  rozhoduje, že by mohli vyrazit za štěstím do zahraničí, tak u velké většiny zvítězí Británie, ale tak třeba se někdo z vás někdy  rozhodně , že ani Irsko není špatné volba a  třeba  vám ty moje plky i k něčemu budou :)

Upozorňuji, že píšu jen z vlastní zkušeností a je klidně možné, že za ten rok a půl se toho mohlo spoustu změnit, tak mě prosím nekamenujte, když některé informace, už nebudou aktuální.


Co zařídit před odjezdem

Pokud tedy už padlo to rozhodnutí, že se vydáte za velkým dobrodružstvím a opustíte  tu  naši rodnou hroudu, na co by jste neměli před odjezdem  zapomenout.

1. Odhlásit se z pojišťovny, z pracovního úřadu

2. Zařídit si cestovní pojištění
  My máme roční pojištění od Kooperativy, bohužel už si nevzpomínám kolik  jsem za pojištění platila, ale myslím, že to víc než 1000 kč nebylo. Využili jsme ho zatím asi třikrát a vždy  všechno bez problémů. Takže pokud se budete rozmýšlet, tak za sebe můžu Kooperativu doporučit

3. Letenky
 Nejčastěji létáme s Ryanairem nebo s Aer Lingus. Nevím jak se na tom s akcemi Aer Lingus, ale Ryanair má většinou nejlevnější letenky měsíc dopředu, nebo sem tam dělá i nějaké akce :)

Když už je řeč o letenkách, tak je samozřejmě důležité si rozmyslet, kdy chcete jet. Protože je to jak všude jinde.  Jsou období kdy je práce méně a období, kdy to není zas taková bída. Je dobré si uvědomit, že tu na vás opravdu nikdo nečeká. Právě v Dublinu jsou každý měsíc stovky a stovky nových  lidí ze všech koutů světa, takže na jedno volné místo spadá klidně i 50-100 zájemců.

4. Bydlení
Málokomu se povede najít si bydlení ještě před odjezdem, ale za pokus  nic nedáte a když se zadaří, tak máte o velkou starost méně. Můžete hledat jak na stránkách s bydlením, tak na  FB skupinách. Doporučuji si předem promyslet v které části Dublinu by jste rádi bydleli  a kolik jste ochotní  za  nájem zaplatit. Nájmy jsou  tu opravdu  hodně drahé a rostou tím víc  čím blíže jste centru. Je dobré si i předem zjistit, které části jsou bezpečnější a podobně,  My s přítelem bydlíme v centru, ale  bohužel v takové části, kde je spoustu knackers ( něco ve stylu naších cikánů, typické socky ), takže to není zrovna ideální area.

Kde můžete bydlení hledat:
 Daft.ie -  Pokud u inzerátu  mají uvedené telefonní číslo, tak  volejte, Bohužel 90%  lidí, co inzeruje se na e-maily a na smsky  neuráčí odpovídat.
FB:
 Rent in Dublin
 Češi a Slováci v Irsku (CZ&SK v IRL)
 Bydleni v Irsku (Cz&Sk v IRL).

Pokud  sem jedete především proto, že si chcete zlepšit angličtinu tak  bych se bydlení se Slováky a Čechy vyhnula. Sice vám to může ulehčit začátky, ale s angličtinou vám to rozhodně nepomůže.

A když se vím nepodaří bydlení najít předem, pokuste se aspoň domluvit si, co nejvíc prohlídek na tu dobu co přijedete a prvních pár dní se v hostelu přežít  v pohodě dá :)

Asi je to zbytečné to zmiňovat, ale nikdy nikomu neposílejte peníze předem!
5. Peníze
Mějte sebou dostatečnou rezervu, protože se klidně může stát, že si nebudete moct najít  delší dobu práci a pak peníze mizí rychlosti blesku. Navíc i když si  tu práci najdete a začnete pracovat, tak vám výplatu nepošlou dříve než budete mít bankovní účet, který  bohužel nejde zařídit tak lehce, Takže můžete klidně i další  tři týdny čekat.
S čím počítat :
Vzít si sebou peníze na  první nájem+ depozit. Jak už jsem psala výš, tak cena se odvíjí od toho, kde chcete bydlet, ale je lepší počítat aspoň s částkou 500-600 e  za pokoj ( ano, opravdu jen za pokoj ). Ve stejné výši bývá i depozit.

Hlavní je si uvědomit, že je tu draho  a že ze začátku utratíte i  dost peněz za základní věci jako jsou peřiny, povlečení,  základní potraviny atd. Takže lepší mít sebou našetřeno víc, než pak vypisovat rodičům aby vás založili. Přeci jenom, to se k tomu osamostatňování moc nehodí!:D


A to by bylo pro dnešek všechno. Příště se můžete těšit na článek, co si  nezapomenout doma  a co všechno vyřídit po příjezdů. A pak už jenom tipy na kavárny, restaurace, výlety a samé příjemné věci!:)
Share:

5 komentářů:

 1. Super článok, síce sa nikam nechystám a už vôbec nie pracovať aj tak si rada takéto veci prečítam a určite niekomu pomôže :). A Írsko je teraz snáď lepšie ako Británia, lebo nikdy nevieme či nakoniec Británia nevystúpi z EÚ. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V čem by to bylo špatné, kdyby Británie vystoupila z EU mezitím co by se tam člověk nastěhoval? Moc se v této problematice neorientuji, ale Británie se mi líbí více než Irsko.

   Vymazat
 2. Gábi, těším se na další články. S přítelem se už docela dlouho rozhodujeme, že by jsme někam odjeli a když jsme začala číst před půl rokem tvůj blog, tak jsme si začali říkat, že Irsko by taky nemuselo být špatné :)

  OdpovědětVymazat
 3. Fajn článek, určitě trochu pomůže lidem, co se takhle chystají vyjet, zvlášť teď, když bude za chviličku léto. :))

  Days of Daysy

  OdpovědětVymazat
 4. Mně by se líbil třeba Nový Zéland ^^ Ale ani Irsko nezní špatně. :)
  Ale asi bych potřebovala vyhrát třeba loterii nebo něco takovýho :D

  Gabux

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každá komentář ♥