pondělí 1. prosince 2014

# Okolo mě

Irsko - Co a jak?

Přišel mi e-mail od moc milé Kláry jestli bych nenapsala pár informací o tom, co bylo nutné zařídit než jsme odjeli a co jsme museli vyřídit hned po příjezdu a celkově jaké to tady je a jaký je náš dojem. A tak se vám to pokusím  aspoň trochu přiblížit :)

Na rovinu se přiznám, že jsem o Irsku věděla akorát to,  jak se jmenuje jeho hlavní město, že jeho severní část patří pod VB a že je tu krásná příroda.  Ze začátku jsem chtěla spíš do VB, nejlépe do Londýna nebo do Brightonu, ale nakonec to vyhrál Dublin :)

Postupně jsme si začali shánět informace a  domlouvat se na tom, že odjedeme na začátku listopadu.

Ubytování 
Bydlení jsme začali hledat na začátku října a nikdy by mě nenapadlo jak velký problém to může být.
Pokud nemáte v Irsku práci nikdo vám dům, či celý byt nepronajme, takže hledáte sharing ( spolubydlení). Problém nastal už na začátku, když jsme zjistili, že v  90% nikde nechtějí páry. Což bohužel nikdo nečekal. Odepsali jsme  na desítky a desítky inzerátů  a když už nám někdo odpověděl, tak ve většině případů to byli podvodníci co z lidí tahali peníze předem, nebo že máme smůlu ale už je obsazeno. Navíc bydlení v Dublinu je hodně předražené. Za měsíční pronájem pokoje můžete zaplatit cca od 450 až do 900 eur, záleží na tom, v které části Dublinu se nachází. Plus musíte počítat s tím, že téměř všude po vás budou chtít depozit ve výši nájmu. Takže ve výsledku je nejlepší volat.

Další fotky najdete v minulém článku ZDE
My jsme měli nakonec velké štěstí v tom, že se nám ozvala  Češka, že se jim uvolnil  jeden pokoj, takže jsme se během 4 dnů rozhodli, zabalili si a jelo se. My jsme letěli s Ryanerem, což je nízko  nákladová společnost. Nejlepší je koupit si  letenku přímo na ryanair.com. Plus poučení pro příště. narvěte si toho co nejvíc do příručáku. Sice je  podle předpisů omezen 10 kily, ale nikdo vám ho vážit nebude:)

Pokud nemáte nějakého známého u kterého můžete na pár dní složit hlavu  nebo štěstí, že jste bydlení našli už z domu, tak je nejlepší ubytovat se na pár dnů v hostelu, obvolávat inzeráty a chodit na prohlídky :)

Pojištění a doktoři
Ještě před odjezdem je nutné  se připojistit a  doporučuji si oběhat všechny doktory (zubaře, gynekologa atd.) Protože jít tu k doktorovi, tak se člověk pak pěkně prohne.  A vzít si třeba HA na několik měsíců dopředu.

PPS Number
Aby vás zaměstnali je důležité si na sociálce vyřídit PPS Number. Stačí když u sebe bude mít ID nebo pas, smlouvu  o bydlení a nějaký bill na toho s kým máte sepsanou smlouvu. Poté dostanete k vyplnění papír a vysedíte si nehoráznou frontu, než na vás přijde řada. Toto číslo vám přijde do týdne poštou jak na papíře, tak i kartička vzhledově podobná ISIC kartě na které je vaše fotka ( u přepážky vás vyfotí ), vaše číslo a  do kdy je platné.

Telefonní číslo
Aby jste mohli začít roznášet životopisy potřebujete irské telefonní číslo. Je nejlepší si koupit simku s nějakým výhodnějším tarifem. My máme například od O2, že když si každý měsíc dobijeme 20euro, tak budeme mít volání do všech irských sítí i na pevnou linku zdarma a  10  euro na volání a sms do zahraničí:)

Účet v bance
Momentálně platí nové pravidlo, že účet si můžete zařídit pouze tehdy, pokud  donesete nějaký bill na vaše jméno ( což je pěkná hovadina, protože jak můžete platit nějaké účty, když nemáte  b. účet), nebo potvrzení od zaměstnavatele o tom, že jste zaměstnaní. Docela často se na to u pohovorů ptají, tak je nutný jim to vysvětlit:)

Životopisy
Je nutné si udělat několik typů životopisů. Pokud nežádáte o práci ve svém oboru, který jste na VŠ studovali je lepší tak vysokou nepsat. Nikde ve fast foodech nechtějí lidi, kteří umí  přemýšlet. Proto většinou pište jen střední školu a pokud dáváte životopisy třeba do Burgeru Kingu, či KFC napište tam, že jste kdysi před lety měli  nějaký  summer job v Mekáči a naopak. Opravdu je důležité napsat že to bylo třeba před 3-4 léty, protože pak nebude působit jak naprostý idiot, když vám to nepůjde :)
Většinou je vaše minulá práce, či brigády absolutně nezajímají pokud to není něco co je i zde ( Subway, Costa Coffee, H&M atd.) Nejlepší je nosit životopisy vždy u sebe a když někde vidíte vyvěšený papír, že hledají zaměstnance tak ho tam hned dát. Většinou všude píší že chtějí plynulou angličtinu. I uklízečka by podle nich měla mluvit plynule. Nenechávejte se tím odradit a dávejte životopisy fakt všude:)

Pohovory
Zatím se nám bohužel s prací nedaří. Absolvovala jsem  jen dva. Většinou  se s vámi snaží mluvit tak aby jste je pochopili,  nebo  předvádějí to co říkají:) Můj první pohovor trval  asi 20 minut a ptal se mě na takové otázky co bych dělala kdybych přišla do práce a byla mokrá podlaha atd.  Navíc člověk odpoví, ale on vám to začne vyvracet, proč to tak chcete udělat a proč to neuděláte jinak. Takže se do toho zamotáte a už ani nevíte co jste na začátku řekli:)) Je nutný se nenechat znervóznit a když se vás ptá a vy nerozumíte tak se ho zeptat  znovu. Když  mu třeba všechno nerozumíte, ale  víte že neříká zas tak nic důležitého  je lepší kývat a usmívat se jako že má pravdu:))

To bylo takových pár základních informací. Teď k tomu, co je zde dražší, nebo naopak levnější než u nás.

Kromě už zmíněného bydlení je zde předražené MHD, takže je nejlepší pořídit si kolo a jezdit všude na kole.  I když jedete třeba jen dvě zastávky autobusem ( 2 minuty ) tak za lístek zaplatíte 1,5 eura. Navíc si autobusy jezdí jak chtějí a nedodržují řády + jezdí jako prasata. Jediná jejich výhoda je, že ve všech  je Wifi.
Co se týče jídla, tak kromě masa, které je zde drahé, se ceny pohybují o trochu víš než u nás.  A je tu lepší nechlastat a nekouřit, protože  pivo nebo víno vás vyjde v hospodě na  5 euro a za krabičku dáte 10 euro. To mě osobně přejde chuť. Naopak mnohem levnější je zde oblečení a různé blbosti do bytu  atd. Kdo by nemiloval dvoueuráky:))

Jídlo
Když už byla řeč o jídle, tak spoustu věcí tu chybí. Nenajdete zde tatarku, naše klasické pomazánkové máslo, rohlíky, koření na které jsme zvyklí, krupičnou kaši, salámy, granko, plnotučná hořčice, šťáva a spoustu dalších. Navíc tu mají  opravdu hnusné brambory s tím, že náš spolubydlící to okomentoval tím, že jsou to ty, které se u nás doma dávají prasatům, proto je nejlepší si z nich dělat bramborovou kaši. Jediné  dobré, co jsem zatím měla jsou baby potatoes, které chutnají jak normální brambory.
Je pár slovenských shopů, které dováži české věci, takže si můžete  objednat třeba  zmíněnou tatarku nebo krupičnou kaši, nebo podobné věci najdete v polských obchodech. Ale  ve výsledku je stejně nejlepší nechat si dovézt z Čech, když někdo z vašich známých jede na otočku domů:)

A to je pro dnešek vše. Mých pocitů se dočkáte v příštím článku, myslím, že už takhle jsem vás zahltila spoustou informací:)

Kdyby vás cokoliv zajímalo neváhejte se zeptat :)

Mějte se krásně, G.4 komentáře:

 1. To že je tam tak předražený alkohol, je teda těžký mínus, ale zase si říkám, že bych se kvůli tomu nakupování obětovala!:D

  OdpovědětVymazat
 2. moc držím palce, aby se štěstí obrátilo a s prací se vám začalo dařit :)
  velmi přínosný a pěkný článek :)

  OdpovědětVymazat
 3. Tyjo, úplně jsem se začetla. Obdivuji tě, já jsem ráda, že ted cestovat nemusím :D nebo se zase někam stěhovat, už bych raději zůstala na jednom místě. Určitě mě zajímá pokračování, Irsko musí být krásné. Nějakou dobu jsem pobývala se strejdou v Londýně a ten jednou v Irsku byl u nějakého kamaráda, byl z toho nadšený a hned se tam chtěl stěhovat.

  OdpovědětVymazat
 4. Hezký článek, Irsko musí být úžasné!!

  OdpovědětVymazat

Follow Us @soratemplates